Pepito

Pepita de Oliva, zdroj: http://www.portrait-hille.deCo znamená slovo pepito nebo pepita? Označuje dvoubarevnou (často černobílou) drobně kostkovanou tkaninu. Je pojmenovaná podle slavné španělské tanečnice Pepity de Oliva (1830–1871, podle některých zdrojů Pepity del Ortega), která vystupovala v Berlíně, Vídni, Mnichově, ale i Praze, Brně (1853) nebo Opavě (1857). Slovo pepito pro označení drobně kostkovaného materiálu nebo designu je mezinárodně srozumitelné (např. polsky: pepita, pepitka; německy: der/das Pepita), ale bohužel jen částečně, např. v angličtině se nepoužívá.

Sigrid Hennkeová ve své knížce „Nové doplňky z provázků“ použila výraz pepito pro pojmenování jednoduchého (ale pozor, nikoli dvoubarevného, ale strakatého!) kostkovaného náramku. Toto pojmenování se všeobecně vžilo a vzor pepito už dávno zlidověl.

Jaký vzor v náramkové technice se tedy označuje slovem pepito? Jde o vzorek ze samých základních uzlíků, takže se většinou váže po proužcích (dá se ale vázat i po véčkách „V“ nebo kláskovým postupem). Na začátku se nitě seřadí do dvojic (nebo trojic, čtveřic...) stejné barvy. Kostkový vzor se vytváří překrývacími uzlíky. Celé to funguje, jen pokud použijete nitě různých barev.

Pozn.: Tímto způsobem („pepito“ metodou) nejde uvázat šachovnice! Šachovnici nejsnadněji uvážete jako náramek do čtvercové sítě: ŠachovniceŠachovnice/Chessboard

Vzorek pepito se mi zdá jako stvořený pro využití zbytků nití různých barev.


1. Pepita z dvojic

Pepito 6x2 (šest barev po dvou nitích, šest dvojic)

Pepito 6x2, diagram Pepito 6x2, step-by-step (číslovaný) návodBarvy: šest barev po 2 ks.

Vážeme stále dokola řady 1 až 12 do potřebné délky.


Pepito z dvojic v různých šířkách (tří- až osmibarevné)

Pepito z dvojic v různých šířkách

Na tomto obrázku vidíte, že pepito z dvojic může mít skoro libovolnou šířku. Při větším počtu barev je obtížné zvolit barvy tak, aby byly dostatečně kontrastní. Ale jinak nic nebrání tomu vázat pepito i hodně široké. Všimněte si, že při lichém počtu barev vypadá levý okraj trošku jinak než při sudém počtu barev. První (trojbarevné) pepito vypadá jako copánek ze tří pramenů.


2. Pepita z trojic

Pepito 5x3 (pět barev po třech nitích, pět trojic)

Pepito 5x3, diagram Pepito 5x3, step-by-step (číslovaný) návod

Barvy: pět barev po 3 ks

Vážeme stále dokola řady 1 až 15 do potřebné délky. Začátek a konec náramku může být buď šikmý, nebo se dá postupovat podle kroků 1a až 9a (začátek) a 1b až 6b (konec). Konce náramku se dají např. také uvázat do špičky.

Pepito 5x3, realizace a foto: Helena Tesařová

Náramek Pepito 5x3, realizace a foto: Helena Tesařová


Stínované pepito 4x3 (čtyři barvy po třech odstínech, čtyři trojice)

Stínované pepito 4x3, diagram Stínované pepito 4x3, step-by-step (číslovaný) návodU větších kostiček, které vznikají u pepit z trojic, čtveřic nebo ještě větších skupinek nití, se dá použít zajímavá obměna vzorku, pokud se barvy odstínují. Každá nit v náramku má jinou barvu.

Tento návod můžete použít i při vázání nestínovaného pepita 4x3 (tj. ze čtyř trojic nití).

Barvy: tři odstíny od každé ze čtyř zvolených barev, celkem 12 různých nití.

Vážeme stále dokola řady 1 až 12 do potřebné délky.

Stínované pepito 6x3, realizace a foto: Míša Hemmerová

Stínované pepito 6x3, realizace a foto: Míša Hemmerová

Stínované pepito 6x3, realizace a foto: Míša Hemmerová


Pepito z trojic v různých šířkách (tří- až šestibarevné)

Na tomto obrázku vidíte, že pepito z trojic může mít skoro libovolnou šířku. Při větším počtu barev je obtížné zvolit barvy tak, aby byly dostatečně kontrastní. Ale jinak nic nebrání tomu vázat pepito i hodně široké. Všimněte si, že při lichém počtu barev vypadá levý okraj trošku jinak než při sudém počtu barev. První (trojbarevné) pepito je totožné s vzorem Copánek. Ke všem čtyřem šířkám pepit z trojic, které vidíte na obrázku, si můžete prohlédnou příklady uvázaných náramků u Mariny Ulmer. Jsou to náramky číslo 16a, 16b, 16c, 17a, 17b, 17c, 32b, 32d, 54a a 54d. Náramek Copánek patří do skupiny pepitových vzorků, realizace a foto: Helena Tesařová

Náramek Copánek patří do skupiny pepitových vzorků, realizace a foto: Helena Tesařová

Na všech předchozích obrázcích vidíte pouze základní podobu vzorku pepito. Dají se ale vymyslet i různé variace na tento vzor. Populární a velmi hezký je například vzorek Mozaika z knížky „Nové doplňky z provázků“. Na tomto webu najdete moje variace na pepito vzor pod názvy Puzzle a Pyramidy (oba vzorky ve více variantách).

Související odkazy

Copyright © Helena Tesařová