4. Zkosená písmena/Oblique Letters (=Italics)

1. Čtvercová síť (Alphabet Patterns) | 2. Tkaní ze zpětných uzlíků (1212 Patterns) | 3. Náramky s dvoubarevným pruhovaným pozadím (Two Tone Diagonal Stripes) | 4. Zkosená písmena/Oblique Letters (=Italics)

Tuto metodu vymyslela Monika (Mzocho) a je vhodná pro pokročilé náramkáře. Dle mě jde o velmi zajímavý nápad, ale podotýkám, že je složitější na pochopení. Nevýhodou je, že písmena kopírují přirozený sklon proužků v náramcích, jsou zkosená o dosti značný úhel, 45°, a nevypadají proto příliš atraktivně. Zřejmě to je důvodem pro nulový zájem o tuto zajímavou metodu (nevzpomínám si na jedinou fotku takto realizovaného náramku v internetových fórech a galeriích kam mi jen paměť sahá).

Náramek s nápisem Princess. 
Realizace a foto: Helena Tesařová

Pokud si přesto chcete uvázat náramek se zkosenými písmeny, bude nejlepší, když trochu proniknete do náramkové teorie. Projděte si kapitolu Vedení nití v náramku. Tato písmenka jsou totiž vyplétána třemi nitěmi, které se v náramku různě klikatí a k návrhu náramku potřebujete znát pravidla, jak nitě můžou vést a jak ne.

Monika pro tuto metodu navrhla font o výšce 9 a šířce 5 uzlíků, minimální mezera mezi písmeny je 3 uzlíky (písmena, čísla, příklad náramku).

Zde, na naramky.info, najdete pro návrh na font o výšce 8 uzlíků (šířka písmen je většinou 4 uzlíky). Okraje náramku jsou široké dva uzlíky. Počet nití je 13. Minimální mezera mezi písmeny je dva uzlíky.

Písmena A až H Písmena I až P Písmena Q až X Písmena Y a Z, číslice 1 a 2 Číslice 3 až 9 a 0

Myslím, že tento můj menší font může být zajímavý tím, že lze na náramku zrealizovat delší nápisy. (Maximální délka nápisu s použitím fontu Mzocho je zhruba osm znaků, pro můj font je to jedenáct znaků. Tyto orientační údaje platí pokud chcete náramek na ruku a vážete z moulinek.)

Jak se postupuje?

Nejprve si jako u všech písmenkových náramků musíte požadovaný nápis zakreslit do sítě (pastelkami na papír nebo do souboru). Můžete použít i speciální rastr pro zkosená písmena. Má šířku 12 uzlíků (=13 nití) a délku, která odpovídá obvykle vázané délce náramku (60 proužků). Náramek ale samozřejmě může být o něco delší, i o něco kratší, záleží na vás. Rastr o délce 60 proužků

Obr. 1: Já jsem se rozhodla, že uvážu nápis PRINCESS. Nejprve jsem si do rastru napsala slovo PRINCESS za použití písmenek, která vidíte nahoře na stránce.

Obr. 2: Následovalo řešení vedení nití. To je nejobtížnější část návrhu ale zároveň nejzajímavější. Máte zde prostor pro vlastní nápady (u každého nápisu je takřka nekonečně mnoho možností řešení). Je to něco jako luštit křížovku nebo hlavolam . Zde s řešením nití nebyl větší problém (je dodržená "bezpečná" mezera mezi písmeny tj. dva uzlíky u tohoto fontu). Na zbývající místo jsem ještě dokreslila korunku (takovou, aby šla vykrýt ze tří nití).

 Obrázek 1 Obrázek 2 Obrázek 3 Obrázek 4

Obr. 3: V této fázi jsem se rozhodla trošku riskovat a zmenšit mezeru mezi písmeny na jeden uzlík. Nápis bude kratší a kompaktnější, a zbude mi místo na dvě korunky (na začátku i na konci náramku). Výsledný návrh vidíte na třetím obrázku. Náramek jsem zkrátila o čtyři proužky (měří 56 proužků), je určený pro malou holčičku (jak je asi zřejmé z nápisu a výběru barev ), takže je výhoda, že není příliš dlouhý.

Obr. 4: Vyřešit vedení nití pro takto navržený nápis bylo poměrně složité, ale povedlo se! Nejobtížnější místo bylo mezi písmeny I a N.

Jaká jsou pravidla pro návrh vedení tří psacích nití?

  1. Dráhy všech psacích nití se můžou různě lomit (klikatit), ale vedou stále dolů, nikdy se nevrací zpět nahoru.
  2. Dráhy psacích nití musí procházet přes všechny psací uzlíky. Žádný uzlík nápisu nesmíme vynechat! V případě potřeby je možné přidat do náramku další psací nitě (např. na vykrytí háčků nebo čárek nad písmeny).
  3. Dvě psací nitě se můžou křížit jen v uzlíku jejich barvy (!!!).
  4. Je lepší, aby žádná psací nit nevybíhala ven z okraje náramku. Na okraji náramku by kousek druhé barvy takřka jistě vykukoval. A to by nepůsobilo příliš dobře.

Jak se podle průhledného návodu váže?

V žádném případě nejde o obvyklý diagram, na to pozor! Já tomuto typu návodu říkám průhledný návod (transparent pattern). Je asi zřejmé proč: dráhu psacích nití vidíme i v místech, kde jsou tyto nitě vedené jako spodní, vidíme tedy místy skrz uzlíky, jako by byly průhledné. Naopak u obvyklých diagramů pro pokročilé vidíme v každém bodě návodu vždy horní nit (a typ uzlíku, který s ní vážeme na niti spodní).

  1. Nejpřirozenější je postupovat po šikmých proužcích.
  2. Pokud je uzlík jen podkladový, nebo podkladový s přeškrtnutím proti směru vázání Zde vážeme PP uzlík, je situace jednoduchá, váže se PP uzlík.
  3. Pokud je uzlík v podkladové barvě a lomí se v něm psací nit na jednu nebo druhou stranu Zde vážeme LP nebo PL uzlík, znamená to, že psací nit musí být dolní a uvážeme na ní příslušný zpětný uzlík (LP nebo PL) podkladovou barvou.
  4. Pokud je uzlík podkladový a je přeškrtnutý ve směru vázání proužku Zde vážeme LL uzlík, znamená to, že proužkem vede dolní nit a ta musí zůstat (v jednom nebo ve více uzlících) skrytá. Proto vážeme překrývací LL uzlík nejbližší podkladovou nití.
  5. Pokud je uzlík podkladový a je označený jako středový je v návodu chyba Tato situace nesmí nastat. Tato situace nesmí nastat. Dvěma psacími nitěmi uzlík v podkladové barvě není možné uvázat!
  6. Pokud je uzlík psací Jako u all-in-1 návodů tak značky mají stejný význam jako u all-in-1 diagramů. Tj. návod nás přímo vede jaký uzlík (druh i směr) máme touto horní (a zároveň psací) nití uvázat.

Poznámka: Tenhle typ návodů dříve používala Mzocho. Na jejím webu k němu najdete stránku Wyjaśnienie poprzedniego sposobu opisu bransoletek (Vysvětlivky ke starším návodům). Nevím o žádném podobném návodu v angličtině.

Příklad, průhledný návod vs. obvyklý diagram:

Srovnání průhledných a obvyklých návodů

Copyright © Helena Tesařová